Liderahenk Nedir

Merkezi Yönetim Sistemi

Büyük ve orta ölçekli kurum ve kuruluşlarda cihazların kurum kaynakları ile yönetimi ve kontrol altında tutulmaya çalışılması oldukça maliyetli yer yer ise yönetilmesi imkansız durumda olduğu gözlemlenmiştir. Küresel yazılım piyasasında istemci yönetimi ile ilgili gerek açık kaynak gerekse açık kaynak olmayan uygulamaların oldukça az ve yetersiz olduğu gözlemlenmiştir.

Bütün bu sebepler ile birlikte yapılan çalışmalarda herhangi bir uygulamaya alt yapı sağlayarak entegre edilebilen veyönetimini istemciler üzerinde yapabilen çözüm alt yapısı ihtiyacının olduğu ortaya çıkmıştır.

Liderahenk

Kurumsal ağ üzerindeki sistemleri ve kullanıcıları merkezden yönetilebilmeyi, izlemeyi ve denetlemeyi sağlayan, TÜBİTAK ULAKBİM tarafından geliştirilen açık kaynaklı bir yazılım sistemidir.

Küresel dünyada kurumsal bilgi işlem merkezlerinin, sürekli genişleyen ve değişen bilişim araçları üzerindeki kurumsal politikalarını, güvenlik gereksinimlerini, etkin, esnek ve düşük maliyetlerle karşılamak üzere geliştirilmiştir.

Neden Liderahenk?

 • 1Açık Kaynak Kodlu

  Açık kaynak kodlu olması sayesinde daha güzenli, daha kaliteli, daha esnek, kolay izlenebilir ve kolay geliştirilebilir yapıdadır. Kullanıldıkça büyüyen geliştirici topluluğu ile daha güçlü destek ve toplam sahip olma maliyeti avantajı sağlar.

 • Kullanılan ya da kullanılması planlanan kullanıcı ve kimlik yönetimi sistemlerine, yönetim bilgi sistemlerine, envanter ve kaynak yönetimi sistemlerine kolayca entegre edilebilir. Gerek merkezde gerekse istemcilerde istenilen 3. parti yazılım çözümleri ile entegrasyon yapılabilir.

 • Sistemin tümünü ya da belirli nitelikteki donanım ve kullanıcı kümelerini ayrı ayrı ya da toplu halde yönetmek üzere ölçeklenebilir çözüm sağlar.

 • Lider sunucu ve Ahenk çekirdekleri ile LDAP sunucusunun oluşturduğu çözüm altyapısı çevresinde kurumsal ihtiyaçlara göre özelleşmiş birçok eklenti içerir. Kurumlar ihtiyaçları doğrultusunda kendi eklentilerini kolaylıkla geliştirilebilir ya da mevcut eklentileri değiştirebilir.

 

Yetenekler

Lider sunucu ve Ahenk çekirdekleri ile LDAP sunucusunun oluşturduğu çözüm altyapısı çevresinde kurumsal ihtiyaçlara göre özelleşmiş bir çok Görev ve Kullanıcı Politikasını oluşturan eklentiler bulunmaktadır.

 • 1Görev

  İstemci ya da istemci grubuna doğrudan gönderilen ve Ahenk kurulu istemciler üzerinde çalıştırılan anlık işlerdir. Ahenk yüklü istemci aktif durumda ise gönderilen görev anında uygulanır. Genellikle bağımsız işlemler için geliştirilen eklentiler tarafından kullanılır. Zamanlanmış görev özelliği ile belirlenen zaman diliminde gönderilen görevi çalıştırılması sağlanır. Ayrıca oluşturulan bu zamanlanmış görevler güncellenebilmekte veya iptal edilebilmektedir. Kaynak kullanımı, paket(uygulama) yönetimi, yerel kullanıcı yönetimi, betik çalıştır, servis yönetimi, dosya transferi, usb yönetimi gibi özellikleri içerir. Daha Fazlası...

 • Bir eklentide gerçekleştirilebilecek yapılandırma ayarlarının bütününü ifade eder. Bir veya birden fazla profil bir araya gelerek politikayı oluşturur. Tek başına kullanıcı odaklı çalıştırılamaz. Bir politika üzerine eklendikten sonra kullanılabilir. İnternet taracıyı profili, betik profili, usb profili, mesaj profili, oturum yönetimi profili gibi özellikleri içerir. Daha Fazlası...

 • Bir ya da daha fazla çalıştırılabilen profillerin bir araya gelmesi ile oluşturulur. Politika ile eklentilerin sağladığı imkanların-kısıtlamaların bir kitlenin özelliklerine göre işletilmesi sağlanabilir. Kullanıcı grubuna uygulanırlar. Politika kullanıcı grubuna atandıktan sonraki ile kullanıcı oturumu açması esnasında Lider'den sorgulanarak uygulanır. Daha Fazlası...

 • Liderahenk Merkezi Yönetim Sistemine kayıt olan istemcilere ait detaylı arama yapılarak rapor alınabilmekte ve arama sonuçlarına göre İstemci Grubu oluşturulabilmektedir. Lider üzerinde istemcilere gönderilen görev detayları sorgulabilmektedir. Ayrıca Zamanlanmış olarak gönderilen görevlere ait rapor oluşturulabilmekte, tekrar düzenlenebilmekte ve iptal edilebilmektedir. Daha Fazlası...